Ørstavik Hanne
wybitna norweska pisarka, urodzona w 1969 roku, w niewielkiej miejscowości w Finnmarku. W wieku szesnastu lat przeprowadziła się do Oslo, tam też ukończyła studia na kierunkach: psychologia, socjologia i romanistyka. Poza tym studiowała w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Oslo i ma za sobą studium pisarskie w Bø. Pracowała w domach opieki oraz w szkole, jako nauczycielka rysunku i ekspresji teatralnej. Debiutowała w 1994 roku eksperymentalną powieścią Hakk. Jak dotąd ukazało się siedem powieści jej pióra, a ostatnia, pod tytułem Presten, w ubiegłym roku wyróżniona została nagrodą Bragego. Zaliczana do najbardziej wpływowych kobiet w życiu kulturalnym Norwegii, bierze czynny udział w debacie społecznej. Jednak przede wszystkim wypowiada się poprzez swoje powieści, w których od początku, z żelazną konsekwencją, w kameralnym kręgu głównych postaci, rozważa istotne problemy egzystencjalne, szczególnie wrażliwie rozpatrując meandry i niedostatki komunikacji międzyludzkiej.
Książki:
- 1994 – Hakk
- 1995 – Entropi
- 1997 – Kjærlighet
- 1999 – Like sant som jeg er virkelig
- 2000 – Tiden det tar
- 2002 – Uke 43
- 2004 – Presten
Nagrody:
- 1998 – stypendium twórcze fundowane przez „Tanum"
- 1999 – nagroda imienia ”Głodu” Hamsuna za Like sant…
- 1999 – nagroda słuchaczy radiowego programu II w kategorii „Powieść" za Like sant…
- 2000 – nagroda wydawnictwa „Oktober"
- 2002 – nagroda imienia Amalii Skram
- 2002 – nagroda imienia Doblouga za całość dorobku
- 2004 – nagroda Bragego za Presten
Krótki opis Hakk
Hakk jest powieścią fragmentaryczną i eksperymentalną. Została wydana wspólnie z drugą, również eksperymentalną powieścią pisarki, pt. Entropi. W oryginale każdy z przedstawionych fragmentów, nawet jeżeli skałada się tylko z jednego zdania, znajduje się na osobnej, niepaginowanej stronie.
Pewna kobieta mieszka samotnie w wielkim domu. Pewien mężczyzna wprowadza się piętro niżej. Z czasem nawiązują ze sobą kontakt. Wejście mężczyzny w życie kobiety uruchamia skomplikowany proces – odżywa w niej ból z czasów dzieciństwa związany z osobą ojca. Kobieta raz jeszcze przeżywa to, czego jednocześnie szukała i co bała się odnaleźć – to samo zło w innym mężczyźnie.
Proza
- Hakk - Blizna, przełożyła Marta Strzelec, 2 (2) 2005