01.04.2019
Zapraszamy do lektury zbioru nowel Joanny Burgiełł „Osobodramy"’
W debiutanckim tomie opowiadań zatytułowanym „Osobodramy” Joanna Burgiełł odważnie eksperymentuje z konstrukcją postaci literackich. Pod piórem autorki bohaterowie – niczym uczestnicy psychodramy odgrywający w improwizowanych scenach własne przeżycia, konflikty i fantazje – kolejno odkrywają się w słowach przed czytelnikiem, choć nie zawsze robią to przed samymi sobą. W tej swoistej dramaturgii mowy odsłaniają się doświadczenia, pragnienia i lęki, nierzadko dochodzą też do głosu: „trzeźwe szaleństwo”, obsesje, dziwactwa. Pogłębiona obserwacja psychologiczna idzie tu w parze ze sprawną indywidualizacją języka postaci. Joanna Burgiełł, zagłębiając się w meandry ich wnętrza i sondując powikłane relacje, które współtworzą, podejmuje grę z konwencjami literatury popularnej. Prowadzi tę grę w sposób wysokoartystyczny i wyrafinowany, ponieważ wie, że jej stawką jest wiedza o człowieku.
Żaneta Nalewajk
Joanna Burgiełł (1986) z wykształcenia i zawodu jest psychologiem, mieszka i pracuje w Warszawie. Od wielu lat należy do grupy Laboratorium Literackie, co było i jest motorem jej działań twórczych. Najchętniej pisze prozę i artykuły popularnonaukowe, czasem wiersze. Publikowała swoje teksty w czasopismach kulturalnych i psychologicznych. Jej inspiracje literackie to przede wszystkim proza Haruki Murakamiego, Johna Irvinga, Charlesa Bukowskiego, Julio Cortazara i Kurta Vonneguta.
Jest zainteresowana człowiekiem – jego duchowym obrazem wyłaniającym się z materialnego tła. Fascynuje się wielością i różnorodnością ludzkich kultur, perspektyw i światów wewnętrznych. Swoje obserwacje i przemyślenia ubiera w formę utworów literackich, a doświadczenia gromadzi głównie podczas częstych podróży. Życie bez ciągłego przemieszczania się i poszukiwań uważałaby za smutne i niełatwe do zniesienia.