08.01.2019
OGŁOSZENIA
O numerze „Beckett w Polsce”
W numerze 4 (55) 2018 „Tekstualiów” zatytułowanym „Beckett w Polsce” pod redakcją Tomasza Wiśniewskiego podejmujemy próbę zmierzenia się z pytaniem o to, co stoi u podstaw trwałego wniknięcia twórczości Becketta w kulturę polską. Niezwykle istotna staje się tu specyfika „polskiego Becketta” na tle tendencji globalnych oraz główne kierunki ewolucji jego recepcji w Polsce.
Proponujemy ujęcia porównawcze dzieł Becketta z twórcami takimi jak Antoni Libera oraz Tadeusz Kantor. Stawiamy również pytania, które z poruszanych przez Becketta problemów nadal pozostają aktualne we współczesnych badaniach literaturoznawczych i teatrologicznych. Istotne są również te perspektywy, które mogą być inspirujące dla humanistyki XXI wieku. W gronie autorów wydania znaleźli się Stanley Gontarski, Tomasz Wiśniewski, James Knowlson (tekst w tłumaczeniu Katarzyny Kręglewskiej), Marek Kędzierski (artykuł w przekładzie Kai Wiszniewskiej-Mazgiel), Ewa Brzeska, Anna Suwalska-Kołecka, Katarzyna Ojrzyńska, Miłosz Wojtyna oraz Sławomir Studniarz.
Zapraszamy również do lektury tekstów literackich. W numerze publikujemy m.in. kolejny fragment lesylwy Leszka Szarugi „Na języki (zapiski)”, poezję i rysunki Anny Matysiak. Drukujemy także obszerną dyskusję o „Dziadach” Teatru Wierszalin z udziałem Piotra Tomaszuka, Tomasza Wiśniewskiego, Zbigniewa Majchrowskiego, Grażyny Tomaszewskiej, Katarzyny Kręglewskiej, Olgi Kubińskiej, Kwiryny Ziemby, Zbigniewa Kaźmierczyka, Feliksa Tomaszewskiego, Agnieszki Bednarek Bohdziewicz i Rafała Gąsowskiego.