15.11.2019
OGŁOSZENIA
Nowe „Tekstualia” 3 (58) 2019 już w sprzedaży – „Genologia transmedialna”
W numerze 3 (58) 2019 „Tekstualiów” zajmujemy się kwestią genologii transmedialnej. „Genologia transmedialna – jak pisze w swoim artykule Bartosz Lutostański – to dział semiotyki kultury, zajmujący się badaniem i systematycznym opisywaniem gatunków i mediów składających się na dany komunikat transmedialny, a nie gatunków autonomicznych, których ontologia opierałaby się na charakterystyce transmedialnej – takie jak dotąd nie istnieją.
Celem genologii transmedialnej jest dokładne prześledzenie komponentów genologiczno-medialnych utworu pod kątem ich współistnienia, współfunkcjonowania i współtworzenia znaczenia.
W numerze (…) zostały zebrane prace, które wpisują się w powyższe rozumienie genologii transmedialnej. (…) Ich autorzy [Lars Elleström, Dan Hassler-Forest, Hans-Joachim Backe, Mirko Lino, Bartosz Lutostański Tomasz Żaglewski, Miłosz Wojtyna] to grupa badaczy o uznanej renomie na świecie oraz młodych i obiecujących naukowców. Artykuły mają różnorodny charakter, cel i sposób argumentacji – owa heterogeniczność metodologiczno-przedmiotowa stanowiła główną motywację podczas redagowania numeru. Mamy zatem prace bardziej teoretyczne, poddające szczegółowej analizie podstawowe zjawiska i terminy, takie jak medium, modalność i hybrydyczność, oraz te o orientacji bardziej praktycznej i pragmatycznej, omawiające konkretne zjawiska w wymiarze interpretacyjnym (tak zwane case studies)”. Wśród kwestii omawianych w wydaniu znajdują się: zagadnienia granicy mediów oraz funkcji, którą pełni obecnie kategoryzacja produktów kultury czy zjawiska korzeni i ewolucji transmedialności oraz związanych z jej badaniem problemów metodologicznych. Zapraszamy także do lektury literackiej części numeru, w której można przeczytać między innymi wiersze Krzysztofa Szatrawskiego, Piotra Michałowskiego i Jakuba Strumienia, lesylwę Leszka Szarugi, prozę Pauliny Adamczyk oraz przekłady wierszy twórców amerykańskich (Edgar Allan Poe), litewskich (Benediktasa Januševičiusa) i bułgarskich (Łyczezara Seliaszki). Całości dopełniają fotografie autorstwa Piotra Rodzajewskiego.
Sprzedaż kwartalnika prowadzi wydawca – Dom Kultury Śródmieście w Warszawie, ul. Smolna 9.
Pismo jest dostępne w:
- kawiarni Domu Kultury Śródmieście
- prenumeracie
(w celu nabycia prenumeraty napisz na: tekstualia[at]dks.art.pl)
Cena 1 egzemplarza w 2019 r. wynosi 21 zł (cena roczna: 84 zł)